KASZ ORSZÁGOS FELKÉSZÍTŐ OKTATÁS
A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete nagy hangsúlyt fektet tisztségviselői tudásának naprakészen tartására, így minden évben megszervezi munkajogi-szervezetfejlesztési-társadalombiztosítási-közéleti témájú három napos előadását.
Az eseményt Karsai Zoltán, a KASZ elnöke nyitotta meg beszámolójával. Az aktualitások megvitatását követően a szakszervezeti tagszervezésen volt a hangsúly.
Az előadássorozatot Sidó Zoltán a C.O.Z.Z. magyarországi vezető szervezője kezdte, aki egyrészt beszélt a Nyomdaipari Dolgozók Szakszervezeténél alkalmazott, C.O.Z.Z. által kialakított tagszervezési stratégiáról, amellyel segítette a szakszervezet tagságának növelését.
A tagszervezésen túl, szó esett a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezetében végzett munkáról és arról, hogy mik egy jól felépített akció stratégiának az alapjai, hogy mi kell ahhoz, hogy egy szervezet eljusson kollektív szerződéskötésig vagy egy tisztes béremelésig.
Kiss Nikoletta, a KASZ szervezetfejlesztési vezetője a KASZ nemzetközi jelenlétén túl beszámolt a C.O.Z.Z. szervezési stratégia gyakorlati megvalósulásáról, illetve arról, hogy a fókuszált tagszervezés 2022-ben 1600 tagot eredményezett.
Előadásában beszámolt még a KASZ további kezdeményezéseiről, a tisztségviselők képzéséről.
A KASZ 2023. év második felére tervezett három szintes oktatási rendszerének ismertetése mellett beszámolt a KASZ kommunikációs csatornáiról.
Az Országos Oktatás második napi programja a TB – Munkajog – Globalizáció köré szerveződött.
Farkasné Gondos Krisztina, bér- és TB szakértő a társadalombiztosítás alapjairól, a TB kódok alkalmazásának rendjéről tartott előadást, amely keretében számos gyakorlati példát hozott a munkaviszonyban megjelenő TB ügyintézés dilemmáiról, kiemelten a keresőképes, de munkakör ellátására alkalmatlan esetkörről és az azt övező orvosi alkalmassági vizsgálatok rendjéről.
A TB szabályok után Borda Viktória, a Pécsi Tudományegyetem tudományos segédmunkatársa, szociálpolitikus a globalizáció tükrében mutatta be jelenünk nagyobb fordulópontjait, változásait.
Előadásában kitért arra, hogy a technológiai fejlődés teljesen át fogja rendezni a társadalmat. Azok, akik értenek a technológia adta lehetőségekhez, kiemelkednek és azok, akik ezzel nem tudnak lépést tartani, kirekesztettek lesznek.
Beszélt a globalizáció belföldi hatásairól, többek között az életkor és termékenységi ráta fontosságáról; arról, hogy mennyire elöregedik a társadalom, amely hosszútávon ahhoz vezethet, hogy túl sok lesz az ellátásra szoruló, és egyre kevesebben azok, akik majd ezt finanszírozni tudják (feltéve ha a biztosítási rendszer továbbra is a jelen modell szerint működik tovább).
A mindennapokat befolyásoló folyamatok vizsgálatát követően Dr. Trenyisán Máté, munkajogász, ügyvéd, a Széchenyi István Egyetem oktatója részletes magyarázatokkal ellátott beszámolót adott a 2023 január 1. napján hatályba lépett, hatályos munka törvénykönyvében eszközölt változásokról.
Elmondta, hogy az idei módosítás a legnagyobb módosító csomag az új munka törvénykönyvének hatályba lépése óta (2012).
Előadásában az új szabadságformákról (gondozói, szülői szabadság), azok díjazására vonatkozó szabályokról, a gyermekes munkavállalókra vonatkozó új rendelkezésekről, a munkáltató tájékoztatási kötelezettségéről beszélt, valamint arról, hogyan hat a munkavállalókra az, hogy a törvény már nem védi a munkakörét ellátni alkalmatlan, de keresőképes munkavállalókat, de a sorsszerű, fizikai munkából adódó megbetegedés érintettjeit sem.
Az Országos Oktatás harmadik és egyben zárónapján az aktuális politikai helyzetről és a gazdaság jelenlegi állásáról számolt be Kéri László politológus és Petschning Mária Zita gazdasági szakértő.
Az előadók megosztották álláspontjukat és eredményeiket a választás utáni egy év történéseiről, Magyarország Európai Unióbeli megítéléséről.
Makrogazdasági szempontból pedig a jelenlévők részletes tájékoztatást kaphattak arról, hogy mi és hogyan alakítja az inflációs mutatókat és azt, hogy mit eredményezhetnek az eddig meghozott gazdasági/politikai döntések.