Az érdekvédelmi kapacitások bővítése a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezeténél

GINOP_PLUSZ-3.2.3-24-2024-00025

A kedvezményezett neve: Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete

A fejlesztés tárgya: „Az érdekvédelmi kapacitások bővítése a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezeténél”

A szerződött támogatás összege: 139 133 534 Ft

A projekt tartalmának részletes bemutatása: A projekt célja, hogy a szakszervezet bővítse a kollektív érdekvédelemben részt vevő munkavállalók körét, ezáltal erősítse kapacitását. Erre igen nagy szükség van a kereskedelemben, ahol igen nagy a munkaintenzitás, kedvezőtlen a munkarend, nagy a fluktuáció, ahol a dolgozók megtartása, utánpótlása komoly kihívás. A fejlődés számos új kihívást jelent az ágazatban, amelyre a dolgozók felkészítése igen fontos-mint a digitalizáció, a fenntartható fejlődés, és az is, hogy meg tudják tartani a munkahelyeiket a változó környezetben is.

A támogatásnak köszönhetően négy új munkahelyet létesít a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete, akik fő feladata a dolgozók megnyerése, hogy részt vegyenek a kollektív érdekvédelemben, hiszen csak ez nyújt támaszt a munkavállalói jogok védelmében – mint a pihenőidő biztosítása, a megfelelő juttatások biztosítása vagy az esetleges vezetői túlkapásokkal szemben. A fejlesztés eredményeként lehetővé válik a szakszervezetek tevékenységének szélesebb körű bemutatása, rendezvények, tájékoztató anyagok, a közösségi médiában való ismeretterjesztés, valamint a szakszervezeti tisztségviselők képzése révén. A szakszervezet bemutatása érdekében rendezvény sorozat indul, a nagyobb kereskedelmi munkáltatók dolgozóinak bevonásával, amely keretet ad a munkahelyi tapasztalatokról, nehézségekről, az érdekvédelemmel kapcsolatos elvárásokról szóló véleménycserére. Fontos szerepet szánunk a kollektív szerződések kiterjesztésére irányuló egyeztetéseknek, ismeretbővítésnek, melyre a projekt részeként megrendezésre kerülő nemzetközi rendezvény is jó alkalmat biztosít.

A 36 hónapig tartó projekt az ország minden régióját érinti, országos kiterjedésű.

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2027.11.30.

Sajtóközlemény

Sajtómegjelenéseink a témában:

HR Portál

GINOP Plusz – 3.2.3.-24 Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása elnevezésű pályázatunkon belül szerveztük meg a Kollektív Szerződések tárgyalása a szolgáltató szektorban című konferenciánkat.

 

Rendezvényünk célja az volt, hogy ismertesse és közelebb hozza az uniós irányelvekben található kollektív szerződések előmozdítására tett javaslatokat. Megismertesse az azokban rejlő lehetőségeket, különös tekintettel a szolgáltató szektorra Magyarország tekintetében.

Tájékoztatást nyújtsunk a témában végzett európai uniós kutatásokkal kapcsolatban különös tekintettel a közép-és kelet európai régió országait illetően. Valamint megvitassuk a magyarországi lehetőségeket, fókuszálva a nemzetközi tapasztalatokra. Feltárjuk azokat a lehetőségeket, amelyek elősegítik a vállalati szintű tárgyalások megerősítését, valamint lépések lehetnek a több munkáltatóra kiterjedő esetleges ágazati szintű tárgyalások felé.

Rendezvényünkön több multinacionális vállalat érdekképviselője vett részt, köztük olyan vállalatoké is, ahol létezik már Kollektív Szerződés és számos olyan, ahol ezt a lehetőséget még nem használták ki.

 

Az (EU) 2022/2041 számú irányelv a megfelelő minimálbérek biztosításáról szól az Európai Unióban. Célja a munkavállalók méltányos élet- és munkakörülményeinek javítása, a bérszegénység csökkentése, valamint a szociális egyenlőtlenségek mérséklése. Az irányelv nem vezet be uniós szintű egységes minimálbért, de minimum standardokat határoz meg a nemzeti rendszerek számára.

Két fő pillérre épül:
1. Megfelelő minimálbérek biztosítása
2. A kollektív tárgyalások megerősítése és lefedettségük növelése

Az irányelv kiemelt figyelmet fordít a Kollektív Szerződések szerepére a munkaügyi kapcsolatok területén és a bérek meghatározásában. A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a KSZ lefedettsége legalább 80% legyen. Magyarországon a kollektív szerződéses lefedettség alacsony, kb. 20-25% körül mozog, amely jóval elmarad a 80%-os uniós céltól. Ez az irányelv alapján kötelezettséget keletkeztet a kormány számára, viszont nagy lehetőség az érdekképviseleteknek többek között az ágazati szintű szociális párbeszéd erősítésére, de a vállalati munkaügyi kapcsolatok erősítésére, rendezésére is – ahol ez szükséges.

Rendezvényünkön kitekintettünk az európai unió területére különös tekintettel a közép-és kelet európai országokra. dr. Valentina Franca a Ljubljanai Egyetem docense volt segítségünkre és mutatta be az irányelv megalkotásának folyamatát és több kelet-közép-európai ország példáján keresztül a folyamatot, valamint a meglévő gyakorlatokat jó és rossz példákat.

Megismerhettük Szlovénia, Horvátország, Csehország, Románia eddigi, irányelvvel kapcsolatban tett lépéseit, illetve a tervezett és már meglévő változtatásokat a jogrendszerben. Valamint kitekintettünk Írország és Németország gyakorlatára.

A magyarországi helyzetről Prof. dr. Kun Attila egyetemi tanár, jogász tartott előadást. Bemutatásra került Magyarország sajátságos helyzete a munkaerőpiac terén, a közszféra munkajogi szabályozása, a túlzott szervezeti elaprózódottság szervezeti szinten, ami a szakszervezeti struktúrát, kultúrát illeti. A munkáltatói érdektelenség, az ágazati alku kiüresedése is porondra került.

Bemutatásra került a jogászok, szakértők által elkészített „árnyékjelentés”, amely a 2022/2041/EU irányelvben előírtaknak megfelelő akciótervhez tesz le javaslatokat. A szakmai anyag elemzi a jelenlegi helyzetet, bemutatja az irányelv által elvárt szabályozásokat. Javaslatot tesz több témakörben is a lehetséges megoldásokra vállalati, ágazati szinten, illetve a megfelelő jogi környezet megteremtésére is bemutatja a lehetőségeket és javaslatokat.

 

A felvetéseket aktív eszmecsere, élénk párbeszéd övezte. A jelenlévő tisztségviselők a minden napi életből vett tapasztalataikat a munkájukhoz hiányként megélt szabályozókat hozták fel és igyekeztek meggyőzni előadónkat a felvetett lehetőségek helyességéről, veszélyeiről, de akár ellent is mondtak azokban a kérdésekben, melyekbe a tapasztalataik ezt diktálták nekik. Mindezek ellenére az eszmecsere konstruktív volt, mindkét fél nyitottan állt egymás meglátásai, gondolatai és tapasztalatai előtt, így egy remek többszereplős beszélgetés kerekedett a rendezvény végére, melyről mindenki tapasztalatokkal és ötletekkel gazdagodva távozott.

Képzések

A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének munkavállalói a Ginop Plusz 3-3-3-24 projekt keretein belül képzésen vettek részt.

Esélyegyenlőségi tréningen négy fő, míg a Környezeti fenntarthatósági oktatáson három fő vett részt.

A tanfolyamok célja az volt, hogy a résztvevők átfogó ismereteket szerezzenek az oktatott témakörökben, és a jövőben az elsajátított tudásanyaggal még hatékonyabban tudják képviselni a szakszervezeti tagságot.

A képzések során az elméleti tudást gyakorlati példákon keresztül sajátíthatták el a résztvevők.

Az esélyegyenlőségi képzés főbb témái:
– esélyegyenlőségi politika,
– jogi keretek az egyenlő bánásmódról,
– esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvények,
– a diszkrimináció fajtái,
– az egyenlőtlenségek megszüntetésének eszközei,
– hogyan alkalmazhatóak a jogi keretek a mindennapi munka világában és az érdekvédelemben
– a hátrányos helyzetű csoportok kezelése a munkaerőpiacon.

A Fenntarthatósági képzés során egy átfogó képet és tudást kaphattak a résztvevők a fenntarthatóság alapelveiről és három alap pillérjéről.
Hogyan hatnak ezek a mindennapjainkra és milyen befolyással bírnak a munkaerőpiacra, ezen belül pedig hogyan hatnak az érdekvédelmi tevékenységünkre.

A képzéseken több ágazat szakszervezete is képviseltette magát, így a KASZ mellett voltak résztvevők a VDSZ – Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségétől, a Nyomdaipari Dolgozók Szakszervezetétől és a Független Egészségügyi Szakszervezettől.

A programok sikeresen zárultak, a résztvevők tanúsítványt kaptak a teljesítésről.

A GINOP Plusz – GINOP-Plusz-3.2.3-24-2024-00025 Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása c. pályázat keretein belül került megszervezésre a három napos képzés.

 

Az oktatáson elsősorban munkajogi ismereteiket bővíthették a résztvevők, olyan témakörökben, mint:

  • a munkavégzési formák,
  • munkavégzésre irányuló jogviszonyok köre,
  • munkavállalókat megillető jogok és őket terhelő kötelezettségek,
  • a munka és pihenőidő munka törvénykönyvében található szabályainak bemutatása,
  • a munka díjazására vonatkozó szabályok,
  • de szó volt még a felsorolt témákhoz kapcsolódóan a társadalombiztosítással kapcsolatos jogszabályokról, szabályzókról, valamint
  • a szürke és fekete foglalkoztatás káros hatásairól, annak megjelenési formáiról, és ennek kapcsán a biztosítási jogviszony bejelentésének ellenőrzési lehetőségéről is.

Az egyes jogok és kötelezettségek kapcsán felmerülő kérdéseket a résztvevők közösen átbeszélték, feldolgozásra kerültek olyan esettanulmányok, melyeket az oktató mutatott be, valamint olyan – az életből hozott példák is az asztalra kerültek, melyekkel a résztvevő tisztségviselők a munkájuk során már találkoztak.

A képzés célja, hogy az aktív szakszervezeti tisztségviselők számára naprakész tudást biztosítsunk a mindennapi érdekképviseleti munkájuk ellátásához. Jó gyakorlatokkal és tapasztalatokkal gazdagodva tudják a jövőben képviselni a tagjainkat.

 

Az oktatást a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ), a Nyomdaipari Dolgozók Szakszervezete (NYDSZ) és a Postások Független Érdekvédelmi Szövetsége (POFÉSZ) közösen szervezte, és mindhárom szakszervezet tisztségviselői részt vettek rajta.