Munkajogi tudnivalók kismamáknak – visszatérés a munkába
A gyermeket vállaló munkavállalót a gyermek gondozása és közösségbe való szoktatása mellett számos munkajogi kötelezettség terheli, amennyiben vissza kíván menni a munkahelyére.
Bejegyzésünkben összeszedtük mindazon fontos információkat, amelyek segíthetnek abban, hogy minél gördülékenyebb legyen a munkába való visszatérés folyamata.
A visszatérés bejelentése
A munkavállalónak meg kell jelölnie a visszatérés várható időpontját, amely legkorábban a fizetés nélküli szabadság megszűnésének bejelentéstől számított harmincadik nap. (Mt. 133. § (2) bek.)
Mi az a legkorábbi időpont?
Aki a szülési szabadság 24 hete alatt csecsemőgondozási díjat (CSED) vesz igénybe, mellette nem dolgozhat. A szülési szabadság letelte után a gyermek gondozása céljából a fizetés nélküli szabadságot meg lehet szüntetni, vagyis az édesanya a GYED mellett már korlátlanul munkába állhat.
Teendő a munkáltató felé
A munkavállalónak a visszatérés bejelentését a munkáltató felé (a munkáltatói jog gyakorlójának, vagy a HR vezetőnek) ideális esetben egy-két hónappal a kívánt kezdés előtt telefonon vagy e-mailben érdemes jeleznie, hogy mindkét félnek legyen elég ideje felkészülni a munka megszervezésére/munkavégzésre.
A munkáltatónak nincs mérlegelési joga, el kell fogadnia a fizetés nélküli szabadság megszüntetése iránti kérelmet. Amennyiben a munkáltató nem válaszol, akkor a 31. napon, a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő első munkanapon a munkavállalónak meg kell jelennie a munkahelyén. Ez akkor is igaz, ha nem kapott beosztást az első munkanapra vonatkozóan.
A fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a munkáltatót foglalkoztatási és bérfizetési, a munkavállalót munkavégzési, rendelkezésre állási kötelezettség terheli.
Amennyiben a munkavállaló a gyermek hároméves kora előtt visszatér a munkába, a munkáltató köteles őt főszabály szerint ugyanabban a munkakörben foglalkoztatni.
A munkavállaló visszatérésével kapcsolatban fontos teendő, hogy a munkáltató a munka megkezdése előtt intézkedjen az orvosi alkalmassági vizsgálat időpontjának kitűzéséről.
A munkakör módosítása (amennyiben az előző munkaköre megszűnt az évek során, vagy valami oknál fogva a munkavállaló nem alkalmas annak betöltésére) a munkáltató és a munkavállaló megállapodásán alapszik.
Azaz a munkáltató felajánl a munkavállalónak egy új munkakört, és amennyiben az nem megfelelő a munkavállaló számára, úgy a munkaviszony megszűnik.
Szabadság kiadása
A gyermekkel otthon töltött idő munkaviszonynak számít, de a munkavállalónak a távolléte teljes időtartamára nem jár szabadság, csak az igénybe vett szülési szabadság (legfeljebb 24 hét) és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjának idejére. A munkáltatónak a szabadságot a fizetés nélküli szabadság megszűnésétől számított 60 napon belül kell kiadnia.
Munkabér változás
A munka törvénykönyve (Mt. 59. §) rendelkezése szerint, az ilyen jellegű távollét megszűnését követően a munkáltató ajánlatot tesz a munkabér módosítására, mely során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére időközben megvalósult átlagos éves béremelés mértékét kell alapul vennie. Ennek hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke lesz a kötelező bérfejlesztésben az irányadó.
Rugalmas foglalkoztatás
A munka-magánélet egyensúlyának elérése érdekében a munka törvénykönyve számos szabályt megfogalmaz.
- Az Mt. 61. § (3) bekezdése szerint a gyermek négyéves koráig – három vagy több gyermek esetén a gyermek hatéves koráig – a munkáltató köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre változtatni; tehát a munkavállaló 4 órás részmunkaidős foglalkoztatást kérhet a munkáltatótól.
- Az Mt. 61. § (4) bekezdésében foglaltak lehetőséget adnak arra, hogy a visszatérő munkavállaló gyermekének 8 éves koráig
- távmunkában, rugalmas munkarendben való foglalkoztatás vagy
- munkavégzési hely módosítására vonatkozóan kérelemmel éljen a munkáltató felé.
- A munkavállaló a gyermeke 3 éves koráig 44 munkanapnak megfelelő szülői szabadságra jogosult, amennyiben munkaviszonya legalább egy éve fennáll.
Munkaidőt érintő változások (Mt. 113. §)
A munkavállaló gyermekének 3 éves koráig
- heti pihenőnapjait egyenlőtlenül beosztani és
- részére rendkívüli munkát, éjszakai munkavégzést elrendelni nem lehet.
A munkavállaló egyenlőtlen munkaidőben való foglalkoztatása csak akkor lehetséges, ha ahhoz a munkavállaló hozzájárult.
Az anyát gyermekének 3 és 10 éves kora közötti időszakban éjszakai munkavégzésre csak hozzájárulásával lehet beosztani.
Felmondási védelem
A munkáltató munkaviszony megszűntetésre irányuló lehetőségei korlátozottak a visszatérő munkavállaló tekintetében, a gyermek hároméves koráig. Ezen időszak alatt a munkáltató csak az alábbi esetben mondhatja fel a kismama munkaviszonyát. Mt. 66. § (6) bek.
A munkavállaló munkaviszonya a munkáltató működésével összefüggő okból akkor szüntethető meg, ha a munkáltatónál nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör, vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot visszautasítja.
Sajnos gyakran előfordul, hogy a munkáltató nem kíván eleget tenni foglalkoztatási kötelezettségének, és valamilyen valós vagy kitalált okra hivatkozva más munkakörbe próbálja kényszeríteni a visszatérő munkavállalót, rosszabb esetben megszünteti a munkaviszonyát. Ilyen esetben érdemes a munkáltató hivatkozását és a fennálló jogi helyzetet megvizsgálni.
A visszatéréssel kapcsolatosan, illetve a munkakör körüli dilemmák elkerülése érdekében keresd bátran a szakszervezeti képviselőd, vagy a KASZ központ elérhetőségein kollégáinkat, hogy minél könnyebb legyen a munkába való visszatérés.
Melis Beáta
érdekvédelmi asszisztens