Szakszervezetek nélkül nincs május elseje!
A Városháza Parkban több különböző szakszervezet települt ki a mai napon, közöttük a KASZ is.
Közösen kerestük a választ olyan kérdésekre, mint hogy miért nélkülözhetetlenek a szakszervezetek, és hogyan tudunk a munkavállalókkal közösen reagálni a jelen kihívásaira.
Fiataljaink aktív részvételével népszerűsítettük a szakszervezetet, az összefogás fontosságát.
Mürkl Mónika, Fejér-és Veszprém vármegyei regionális képviselőnk a Veol.hu-nak nyilatkozott.
Mit is ünneplünk pontosan május 1-jén, a munka ünnepén?
A munka ünnepén a munkások által elért gazdasági és szociális eredményekről emlékezünk meg. A munkások jogai és lehetőségei folyamatosan bővültek az évek alatt, mely során a hagyományos munkásünnep fokozatosan nemzeti ünneppé nőtte ki magát a világ számos országában. Napjainkban a világ több mint 160 országában ünnepnap május elseje.
Előzményei egészen a brit ipari forradalomig nyúlnak vissza, amikor is egy gyártulajdonos, Robert Owen 1817-ben megfogalmazta és közzétette a munkások követelését, benne többek között az addig 10-16 órás munkaidő nyolc órára csökkentését, a hangzatos „nyolc óra munka, nyolc óra rekreáció, nyolc óra pihenés” (Eight hours labour, Eight hours recreation, Eight hours rest) szlogennel.
A követelés érvényre juttatása nem járt sikerrel, azonban Ausztráliában, szintén a 8 órás munkaidő bevezetésének követelése igen, még csak a fizetésük sem lett kevesebb a rövidebb munkaidő ellenére, így egyben a világon első alkalommal sikerült egy szervezett munkáscsoportnak (későbbi nevén szakszervezetnek) bármiféle sikert is elérni megtorlás nélkül. Ez a siker is nagyban inspirálta a munka ünnepének ötletét, illetve a majálisok megszületését.
1886. május 1-jén a chicagói munkás szakszervezetek is sztrájkot szerveztek a nyolc órás munkaidő bevezetéséért. Rá három évre, Párizsban megalakult a II. Internacionálé, melyen úgy határoztak, hogy a chicagói tüntetés kezdetének évfordulóján, 1890. május 1-jén a szakszervezetek és egyéb munkásszerveződések együtt vonuljanak fel országszerte a nyolc órás munkaidő bevezetéséért, ahol az még nem történt meg. Ezek a tüntetések olyan jól sikerültek, hogy május elsejét hivatalosan is a „munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé” nyilvánították.
Magyarországon 1946 óta nemzeti ünnep május elseje. A rendszerváltás után a munkavállalók szolidaritási napjának „a munka ünnepe” elnevezése maradt meg. A világ országainak túlnyomó többségéhez hasonlóan Magyarországon jelenleg is hivatalos ünnep ez a nap.