Mert nem (csak) a virágról szól…
A nemzetközi nőnap a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének napja, amelyet 1917 óta (Magyarországon 1948 óta) minden év március 8-án tartanak.
Hogyan is kezdődött a Nőnap és miről is szól eredetileg?
1857-ben New Yorkban negyvenezer textil- és konfekcióipari munkásnő lépett sztrájkba a béregyenlőségért és a munkaidő csökkentésért. A munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív nap volt, ami az évek folyamán szép lassan átalakult megemlékező nappá, ahol a jobb érzésű férfiak virággal kedveskednek a nőknek.
A nemzetközi nőnap a létrehozói szerint viszont az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami a nők évszázados küzdelmét eleveníti fel, melyet az egyenlő jogokért és lehetőségekért vívtak.
Az eredeti törekvések: a béregyenlőség, a rövidebb munkaidő, a társadalomban való részvételi lehetőség, – sajnos ma is az érdekvédők napi képviselni valói közé tartoznak. A munkahelyek között még ma is találunk több olyat, ahol a nők foglalkoztatása nem jelent egyenlőséget sem a béreket illetően, sem az előmenetelben.
A kereskedelemben túlnyomórészt nők dolgoznak egyre nehezebb körülmények között. Nehéz fizikai munkát végeznek, nagy leterhelés mellett. Az elmúlt években a járványhelyzet a teljesítőképességük határára sodorta a munkavállalókat az üzletekben.
Nem csak a boltokban kellett helytállniuk, helyenként az otthoni élet stabilitása is megingott. Ezekben az időkben a nők sokkal többet adtak az erejükből a körülöttük levőknek, mint bármikor korábban. A kereskedelemben dolgozó Nők ennek megfelelő tiszteletet és megbecsülést érdemelnek nem csak a mai napon, hanem az év minden napján.
Legyen ez a nap a munkát vállaló nők napja, és tegyük ezt ünneppé mi, szakszervezetes nők és férfiak, együtt.
Kiss-Rigó Alíz – országos koordinátor